https://tutellerinden.org/v1/magaza/

https://tutellerinden.org/v1/magaza/
https://tutellerinden.org/v1/magaza/

27 Kasım 2012 Salı

Gezi Notlarım 6; Trabzon Rize'yi gurmeye gittik...

Yine aynı başlayacağım yazıma ;ucuz bileti bulduk hadi bakalım ver elini Trabzon ,Of-Sürmene-Rize...2 gün gezdik,gurduk.

Sümelâ'nın şifresini Sümela Manastır yolunda sürüsüyle giden bir çoban abimiz özetledi."Ha burası manasturdur,Gelen hep müslümandur,her yer taşdur...heee benimde hiç gitmişliğim yoktur,köyümde bu aşağudakidur" işte şifre...

O dönemde nasıl bir çalışkanlıkki dağlara taşlara kayalara nasıl o yapılar kazınmış ve yapılmış,hala hayretler içindeyim.Önemli hatırlatma,merdiveni yaması araçtan sonra yürünecek yolu hayli nefes kesici,niye hatırlatıyorum;Müze kartımızın birini arabada unutunca tekrar aşağı araca gitmek zorunda kaldım güzergahı iki kez çıkınca,hani derler ya,ben yandım siz yanmayın diye.

Uzungöl Nevi Mekana Münhasır bir yer.Doğası ufaktan civardaki yapılaşmayla bozulmaya hafiften başlamışsada havası görüntüsü harika...

Trabzon da Merkez de tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı var.Kavurma pilav ve güveçte kuru fasülye...
3.kuşak devam ediyor,1856 dan bu yana lezzet mekanı olmaya devam ediyor.
5-6 saat kaynatılmış kemik suyu ile yapılan pilav ve odun ateşinde  usul usul pişen kavurma,turşu ayran ve salata....oy oy oy 2-3 er porsiyon kavurmalı pilav fena...Her pilav yememde aklıma geliyor..

Ayasofya müzesini ziyaret vr bahçesinde yöresel kahvaltı,Trabzon'dan Of'a Dönerci Nizam usta'ya gitmesek olmaz,tok karnına 1,5 porsiyon döneri önce kestik sonra yedik...Oralarda da teknolojiyi ele almış elektrikli bıçaklarla yaprak döner kesiyorlar,garibime gitsede lezzet on numara...
Of'tan Rize 25 km.hadi gidelim bakalım Bekiroğlu'na,Sonra çarşıda Evvel Zaman yöresel yemek ve kültür evine uğradık,yöresel lezzetlerden ortaya karışık ve tabiki bu kadar yorgunluğa çay keyfi.Sürmene ye uğramadan bıçak almadan olmaz dedik ve yol üzerinde Hanım abla'da laz Böreğini sıcak sıcak taddık.Sisli ve yağmurlu havasıyla,sahilden çay bahçeleriyle harika doğasıyla,lezzet duraklarıyla Trabzon ve Rize ve civarını gezdik.

devam edecek

Blogspot ta kota olayından dolayı resim ilave eklemekte sıkıntı yaşıyoruz,bunada para istiyorlar ya nasip bakalım...Sümela'nın şifresini çözüp içeri girdiğimizin resmidir.


Trabzon'dan İstanbul'a uçmadan Balık yemeden olmaz dedik,yedik...