https://tutellerinden.org/v1/magaza/

https://tutellerinden.org/v1/magaza/
https://tutellerinden.org/v1/magaza/

19 Kasım 2012 Pazartesi

Gezi Notlarım 3;Makedonya gezimiz;

Gezi arkadaşlarım;
Mustafa Tunç
Mustafa Nazif Güriş
Dr.Gazanfer Gündüzİstanbul Sabiha Gökçen'den 4 arkadaş (Skopje) Üsküp'e uçtuk...Bizi havalimanında Süleyman Süleymani isimli bir hoca arkadaşımız karşıladı;Aracıyla bizi alarak kalacağımız mekana götürdü,yerleştikten sonra soluğu çarşıda aldık.Üsküp sokaklarının tarih kokan arnavut kaldırımlı yollarından yürüyerek Türkçe hutbe okunan tahta camiiye geldik,Camii imamıyla kısa bir sohbet ve çarşı turuna devam ettik.İlginçtir tek şeritli tek yönde araçla ilerlerken önümüzdeki aracın şoförü döviz bürosu önünde durdu,alışverişini yaptı ayaküstü muhabbet biz arkadaki araçlar bekliyoruz.Ne bir korna çalan ne bir laf söyleyen,işi ne zaman biterse o zaman aracına binip devam ediyor.

İnsanları çok cana yakın bir dilim ekmeğini paylaşabilen samimi ve çok sıcak;sohbetleride öyle....Bir amca çay söylemek istedi çok içtik teşekkür ederiz diyince bekleyin lütfen bir eve kadar gideceğim dedi.
geldiğinde bir poşette iri domates (bizim Çanakkale dediğimiz cins) tohumu getirdi.
Gittiğiniz yerde ekersiniz bizi hatırlarsınız dedi.
Kadıköy deki boğanın kankisini gördük resim çekmesek olmazdı.

Bunuda gördük "Bize Her Yer Trabzon" diyen arkadaşları gördük.Sadri Şener in Futbolcularla Kalkandelen i ziyareti ve halka forma dağıtmasıyla herkes biranda trabzonspor'lu olmuş.

 Halveti dergahını ziyaret ettik.Dualarını aldık.Tetova (Kalkandelen),Ohrid,Gostivar da bir çok tarihi eseri görmek nasip oldu.tabi biz orayı görmeye ve gurmeye gittiğimiz için Balkanların meşhur köftesini tattık.Hani derler ya yok böyle  bir şey.Yani yok böyle bir köfte...
Birde balkanlardan gelen soğuk hava dalgası hep duyarız hava durumu bültenlerinde,aman yarabbi ne o soğuk yüzümüze vuran soğukta,yüzümüzü hissetmedik desek yeri var.

Makedonya idarecisi İsa Cin hocamıza selam ve saygılarımızla;
Makedonya tekrar gitmeyi o köfteleri yemeyi özlüyorum,desem yeridir.Ama Kosova ve Bosna Hersek'i görmeden birdaha olmaz heralde .Ya nasip bakalım sırada neresi var.
takipçilerimize teşekkür eder,saygılar sunarım.
Seyyah-ı Fakir Turgut Çelelbi