https://tutellerinden.org/v1/magaza/

https://tutellerinden.org/v1/magaza/
https://tutellerinden.org/v1/magaza/

27 Ocak 2015 Salı

Gezerek de Açılıma destek mi olunurmuş ?


          “Gezgin Gurmeyiz”

           Gezerek de açılıma destek mi olunurmuş ?

           Gurmelik yüksek gelir seviyesi gerektiren bir olgu olmadığı gibi, illa da iyi yemek pahalıdır diye de bir şeyde yok. Biraz yöresel kültür, ilgi ve her şeyde olduğu gibi önce sevgi. Damak tadına önem gösteren de diyebiliriz.Örneğin öyle arkadaşlarım var ki, lezzet den çok görsele önem veriyor.benim içinde görüntü değil lezzet birinci sırada.Örneğin İstanbul’da Adana kebabı yiyorsan beni alıp Adana’ya götürmeli.Mükellef bir kahvaltı Van’da Sütçü Fevziye,Malatya’da Su Sesi’ne. Sosyal medyada profilim deki nota arkadaşlarım çok takılırlar. “ya yemek yiyorumdur, yada ni yiyeceğimi düşünüyor” tabiri caizse felsefe olmuş bende. Şu anda bu yazıyı kaleme alırken dahi kendimi; Bitlis’te Büryanın başında, Antep’te baklava tepsisinin bir köşesinde, Tarsus’ta cezerye keserken, Şarköy’de oğlak çevirirken hayal ediyorum.Yanlız önemli bir husus beklide en başında yazmamız gereken bir husus; ben ve arkadaşlarımın Helal Lokma hassasiyetinden dolayı,diğer gurme başlığı altında yazan çizen arkadaşlardan sıyrılmaktayız.Sabah Gazetesi yazarı Salih Zengin beyi ayrı tutmak isterim.Bizlerle aynı hassasiyette olduğundan dolayı takipçisi olduğumuz bir abimiz dir.

            Ama yazının başında da belirttiğim gibi, çok para harcamaya gerek  yok. Doğru dürüst elini ayarı olan ustalarla buluşmak önemli. Gezmek içinde bu böyle.İşinizle ilgili kendinize vakit ayırmanızda çokca problem yoksa,aylar öncesinden 50-60-70 TL, lere gidiş dönüş uçak bileti bulmak mümkün.Örneklendirmek gerekirse geçen hafta sonu 6 arkadaş Konya’ya gittik. 72 Tl.den gidiş dönüş uçak biletlerimizi aylar öncesinden alıp kenara koymuştuk.Araç kirası,yakıt, (tabi burada 5 kişi ve katlarıyla yolculuk yapmak önemli her araç için 5 kafa dengi arkadaş) sabah kalvaltısı Aziziye’de Efe Çorbada ikişer tas çorba,turşu,ortaya ayrıca diğer çorba çeşitlemelerinden daha küçük boyutlu kaselerle çorbalardan da tadarak yedik.Öğlen Damla Kebap ta Allah’ım Allah’ım önden Bamya çorbası (Konya’nın olmazsa olmazı)  Tirit,Fırın kebabı,Bıçak arası,Etli ekmek,ayran salata peşinden saç arası tatlımız ama inanın öyle birer porsiyonda değil hiçbiri.ya yakın zamanda bir dahi gelemezsek diye fazla mı yüklendik ne…Peşine nasip’te közde çay ve kahve.Yine Aziziye camii meydanında kuru bamya ve Konya şekeri alışverişi.Yemek çay kahve derken,ziyaretlere başladık.Hz. Mevlana türbe ve müzesi.Şems Tebrizi Hz. Karatay Medresesi,Sadrettin Konevi Hz.Türbe ve camii, Alaattin Tepesi ve Camii,Şeyh Tavus Mehmet Türbesi ziyaretleri…Hoca Veyis Efendinin de medfun bulunduğu Konya Şehir mezarlığı ziyareti ve Konya Şehitliğini ziyaret ettik.Bir güne sığdırılıp ,yenilip içilecek,ziyaretlerin de yapılıp yetiştirilebilecek bir program organize edilebilir.Akşam yemeği de yine etli ekmek,tirit bıçak arası ve saç arasıyla gün içinde toplam harcanan kişi başı 90 TL.,uçak bileti ile birlikte 162 TL.- her şey dahil.Hani şöyle içkim yok,sigaram yok bir gezmem var ona da karışmayın denir ya.

             Gezi programlarında birincil etken ekip uyumu. Bir başka konu lider seçimi, istişari olarak da bir lider seçmek.Önceden gidenlerden fikir sahibi olmak.İnternet deki bloglardan güzergah,gezilecek yerler,ne yenir ne içilir etüdleri yapmak.Ya öyle kalkalım gideli bakarız derseniz olmaz.Zamanı verimli kullanmak adına önceden planlama önemli.Hal böyle olunca bir daha bir daha gidesiniz gelir.

            En çok aldığım sorulardan biri de ;

*Evli barklı adamsınız, evi nasıl idare ediyorsunuz? arkadaş deniliyor.

*O kolay iki veya üç kez ekiple, bir kez eşlerle diye latife yapmadan geçemiyoruz.

Son ve belki de en önemli not; Gitmediğiniz yer sizin değildir. Hani var ya  gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür.Yok öyle gideceğiz göreceğiz hemhal olacağız,kucaklaşıp hal hatır soracağız.Varsa derdi dertleşeceğiz.Geçen yıllarda bir Van ziyaretimiz sırasında, beş kişilik bir ekiple Van gölü etrafında tam tur yaparak Van ve Bitlis’i turladık.Gezi esnasında Erciş’te yemek yemek için çarşıda uygun bir yer ararken,esnaftan biri yanımıza gelerek;

 *polis misiniz öğretmen mi diye sordu.

*Neden böyle sordunuz dedim. İşte traşlısınız,memur görüntünüz var dedi.

*Yoooo  gezmeye , yemek yemeye geldik dedik.Adamcağız durdu ve “terör bitecek biliyor musunuz” dedi…

*Ne alaka şimdi bizim buraya gelmemizle dedik.

*Sizin için gezmeye görmeye güvenli görülmeye başlandıkça, sayılarınız arttıkça artık şer güçler “Onlar” için güvensiz olmaya başlayacaktır.Sizin ve sizin gibilerin alış verişleriyle esnafta kalkınacaktır dedi.

Suskunluk bir süre hakim oldu. Sarıldık kucaklaştık.Hatta arkadaşlarla şöyle bir muhabbette geçti aramızda AÇILIM’ın ilk açılımını yapmış olduk …

Selam ve dua ile…

 

 

Turgut TUNÇ

Seyyah-ı Fakir Turgut Çelebi

www.gezgingurmeyiz.biz